Telegrami Podcast

#73: Rohelistega valimistest, kanepist, energiast ja vandenõudest (külas Marko Kaasik)

November 10, 2022

Et kevadel ootavad meid ees Riigikogu valimised, siis jätkame oma podcastis erakondade ringkäiku. Seekord tuli meile külla Erakonna Eestimaa Rohelised kaasjuht, atmosfäärifüüsik Marko Kaasik. Võtsime läbi loomulikult (rohe)energia ja loodushoiu teemad, ent tegime juttu ka kanepist ja vandenõudest ning arutlesime, kas Eesti saaks olla neutraalne nagu Šveits? 

 

Kaasik ütles, et Šveits enam pole (Vene-Ukraina sõja) suhtes neutraalne ent saatis meile päev pärast salvestust kirja ja palus koos videoga avaldada väikese paranduse:

“Üks ekslik väide oli mu tänases jutus: Šveits ei ole siiski Ukrainale relvastust tarninud – see on olnud arutlusel, aga  siiani tagasi lükatud. Küll aga varustust, mis kaudselt aitab sõda võita, näiteks hiljutine otsus energeetikaseadmete ja raudteetaristu kohta: https://www.barrons.com/news/swiss-give-100-mn-to-help-ukraine-through-the-winter-01667413507. Need asjad on kasutatavad nii rahuotstarbel kui sõjaväe toetuseks, seega suhteline neutraalsus, aga selge poolehoiuga. ;)”

Nagu osade saatekülaliste puhul juhtub, läksid ka Marko Kaasiku keelepaelad rohkem valla alles pärast kaamera kinni panekut ja nii rääkisime veel põhjalikumalt globaalsete korporatsioonide mõjust geopoliitikale. Jõudsime konsensusele, et küllap sõjatööstus ja muud globaalsed huvid (energeetika jne) võivad siiski sõdade kulus rolli mängida.

Küll aga on Kaasik täiesti kindel, et rohelise, näiteks tuule-energiaga võiksime olla muust maailmast elektri osas sõltumatud ning Eesti narkopoliitikal on viimane aeg inimlikumaks muutuda. Otsisime koos ka vastust küsimusele – miks jääb mulje, et kodanikuühendused teevad looduskaitse heaks rohkem kui Roheliste erakond?

 

Täispikk saade:

https://www.telegram.ee/eesti/telegrami-podcast-73-rohelistega-valimistest-kanepist-energiast-ja-vandenoudest-kulas-marko-kaasik

 

Podbean App

Play this podcast on Podbean App